Τρίτη, 16/04/2024

Με μεγάλη επιτυχία και πολύ κόσμο έγιναν στις 18 Απριλίου 2018 τα εγκαίνια της έκθεσης ζωγραφικής χαρακτικής «Ζωγραφίζοντας έρχεται η όρεξη» στο Μουσείο Μπουζιάνη. Η έκθεση διοργανώθηκε από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης «Γεώργιος Μπουζιάνης», την Α΄ Διεύθυνση Π.Ε. Αθηνών, το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης και τον Οργανισμό Πολιτισμού του Δήμου Δάφνης Υμηττού.

Τους  επισκέπτες και επίσημους προσκεκλημένους υποδέχθηκε ο Διευθυντής του σχολείου Νίκος Ευσταθίου που είχε την οργάνωση και γενική επιμέλεια με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Στα εγκαίνια χαιρέτισαν ο Δήμαρχος Δάφνης Υμηττού κος Μιχάλης Σταυριανουδάκης, ο Πρύτανης της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών κος Πάνος Χαραλάμπους, ο πρώην Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών κος Θεόδωρος Φορτσάκης, η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης κα Μαρία Δημοπούλου και η επιμελήτρια της έκθεσης κα Λουίζα Καραπιδάκη. Την εκδήλωση τίμησαν οι παρουσίες του Ειδικού Γραμματέα του Υπουργείου Διοικητικής Ανασυγκρότησης κου Δημήτρη Παπαδημητρόπουλου, του Προέδρου του Οργανισμού Πολιτισμού του Δήμου κου Φίλιππου Φόρτωμα, του Αντιδημάρχου κου Κωνσταντίνου Λιούτα, του Προέδρου Κοινωνικής Πολιτικής του Δήμου κου Νίκου Ντίνου και της Προέδρου της Σχολικής Επιτροπής της Α/θμιας εκπαίδευσης κας Αργυρούλας Βογιατζόγλου.

Οι επισκέπτες παρακολούθησαν ένα μικρό μουσικό πρόγραμμα με τραγούδια για τη διατροφή από τους μαθητές και τις μαθήτριες του 5ου Δημοτικού Σχολείου Δάφνης και τον μουσικό Βαγγέλη Αυγέρη και περιηγήθηκαν στους ορόφους στα εικαστικά έργα των καλλιτεχνών που παραχώρησαν τα έργα τους στην πινακοθήκη του σχολείου και στα έργα των μαθητών, όπου τους ξενάγησε η επιμελήτρια του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης κα Αθανασία Σκληρού.

εγκαίνια 1  εγκαίνια 2  εγκαίνια 4  εγκαίνια 5  εγκαίνια 6 εγκαίνια 3  εγκαίνια 8

εγκαίνια 7

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος