Πέμπτη, 25/04/2024

Την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων κος Άγγελος Συρίγος. Τον υποδέχθηκε ο Διευθυντής του σχολείου Νίκος Ευσταθίου και συνομίλησε με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Σκοπός της επίσκεψης ήταν να μιλήσει στους/στις μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης για τη μικρασιατική καταστροφή καθώς είναι κομμάτι του project "Κραυγές Βοήθειας" που υλοποιούμε στο σχολείο μας με καταληκτική δράση την μεγάλη έκθεση ζωγραφικής τον Μάιο στο Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα του Δήμου Αθηναίων. Ταυτόχρονα ξεναγήθηκε στους χώρους του σχολείου όπου θαύμασε την πινακοθήκη μας και την μεγάλη συλλογή έργων τέχνης, μίλησε με τον Διευθυντή για τον Μπουζιάνη και τις εικαστικές δράσεις του σχολείου και έδειξε φανερά ενθουσιασμένος για το γεγονός ότι υπάρχει ένα τέτοιο εκπαιδευτικό ίδρυμα. Δόθηκαν στον υφυπουργό όλοι οι εικαστικοί κατάλογοι και έντυπα που έχουν εκδοθεί την τελευταία δεκαετία καθώς και το βιβλίο που έγραψε ο Διευθυντής του σχολείου με τον Σωτήρη Χαρίδημο που είναι ένα σενάριο θεάτρου Σκιών για την ζωή και το έργο του Γιώργου Μπουζιάνη. Ο υφυπουργός αφιέρωσε το βιβλίο του "50 ερωτήσεις και απαντήσεις για την Μικρασιατική καταστροφή" που έχει συγγράψει με την Ευάνθη Χατζηβασιλείου στον Διευθυντή του σχολείου και το εκπαιδευτικό προσωπικό. Οι μαθητές/τριες της Στ΄τάξης ήταν ενθουσιασμένοι από την "διδακτική" κουβέντα που είχαν με τον υφυπουργό καθώς ο ίδιος είναι καθηγητής Διεθνούς Δικαίου και Εξωτερικής Πολιτικής του Παντείου Πανεπιστημίου.

υφυπουργός 0 υφυπουργός 1 υφυπουργός 2 υφυπουργός 3 υφυπουργός 4 υφυπουργός 5 υφυπουργός 6

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος