Σάββατο, 20/04/2024

web banner

Το απόγευμα της Τρίτης 11 Δεκεμβρίου ο Διευθυντής του σχολείου και οι δασκάλες της Δ΄και Ε΄τάξης κα Σέρφα Ιωάννα και κα Μώρου Σταματία παρακολούθησαν το εισαγωγικό επιμορφωτικό σεμινάριο του προγράμματος (τόσο στην αίθουσα του 72ου Δ.Σ Αθηνών όσο και στο πεδίο, στην περιοχή του Θησείου υπό βροχή) στο οποίο εντάχθηκε το σχολείο μας με τίτλο: "Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία" και το οποίο αποτελεί πρωτοβουλία του Δήμου Αθηναίων. Η Α΄ Διεύθυνση Π.Ε. Αθηνών έδωσε τη δυνατότητα να συμμετάσχουν και σχολεία εκτός των ορίων του Δήμου Αθηναίων. Το πρόγραμμα έχει λάβει την έγκριση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής για την εφαρμογή του στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευσης κατά τη σχολική χρονιά 2018-2019 (αρ.πρωτ. 129389/Δ7). Το σκεπτικό είναι οι παντός είδους φθορές και οι βανδαλισμοί, η αδιαφορία και η εγκατάλειψη που απειλούν καθημερινά τα γλυπτά, τα μνημεία και τα ιστορικά κτήρια της Αθήνας και στη δική μας περίπτωση της πόλης μας της Δάφνης. Η αγωγή στις αξίες και τη φροντίδα της πόλης ως πυρήνα της Δημοκρατίας και του Πολιτισμού είναι απαραίτητη από τα σχολικά χρόνια των μαθητών. Στο πλαίσιο του προγράμματος θα επιλέξουμε και θα ασχοληθούμε με ένα γλυπτό στο δημόσιο χώρο της περιοχής του σχολείου μας, το οποίο θα επισκεφτούν οι μαθητικές ομάδες, θα διερευνήσουν την πολιτιστική και ιστορική του αξία και τη σχέση με την πόλη και την μνήμη της. Θα επισκεφτούμε το Μουσείο Μπουζιάνη για να δούμε την έκθεση των Τηνιακών μαρμαρογλυπτών, θα έρθει στο σχολείο μας γλύπτης και συντηρητής και η παιδαγωγική διαδικασία που θα λαμβάνει χώρα στο σχολείο μας θα ολοκληρωθεί με την τελική παρουσίαση των σχολείων στην Τεχνόπολη όπου θα στείλουμε βίντεο της πορείας του project ή πόστερ τον Μάιο του 2019.

μνημεία σεμ web2  μνημεία σεμ web1

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 8 επισκέπτες και κανένα μέλος