Παρασκευή, 29/03/2024

Οι εικαστικοί καλλιτέχνες Ζάφος Ξαγοράρης και Κατερίνα Στεφανιδάκη υπέγραψαν και παραχώρησαν στο 5ο Δημοτικό Σχολείο "Γεώργιος Μπουζιάνης" την Εργαλειοθήκη Εφήμερων Επιγραφών που προέκυψε από το πρόγραμμα "Εργαλεία Αποσυναρμολόγησης" της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση στο οποίο συμμετείχε το σχολείο μας. Η εργαλειοθήκη που έχει τη μορφή ξύλινης βαλίτσας εμπεριέχει τρισδιάστατα ξύλινα γράμματα και αριθμούς τοποθετημένα μέσα σε αντίστοιχα εκμαγεία από σιλικόνη. Επιτρέπει λοιπόν τη χρήση του και για τυπώματα (χαρακτική) αλλά και για παραγωγή γύψινων γραμμάτων και αριθμών (γλυπτική). Τους ευχαριστούμε θερμά. Η εργαλειοθήκη εντάσσεται ως έργο τέχνης στην πινακοθήκη του σχολείου και θα χρησιμοποιείται και ως εποπτικό - χρηστικό εργαλείο στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

έργο ζάφου παραχώρηση έργου ζάφος web  παραχώρηση έργου ζάφος 2web  toolkit01

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 7 επισκέπτες και κανένα μέλος