Πέμπτη, 28/03/2024

Το σχολείο μας με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ΄ τάξης και τη δασκάλα τους κα Κατερίνα Πολίτου συμμετέχει φέτος σε ένα μοναδικό εικαστικό εργαστήριο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση. Το πρόγραμμα με τίτλο "Εργαλεία Αποσυναρμολόγησης" ξεκίνησε σήμερα και θα διαρκέσει μέχρι τέλος Δεκεμβρίου όπου και θα παρουσιαστεί στην τοπική και τη σχολική κοινότητα. Κάποιες φορές, για να μάθεις, πρέπει να ξε-μάθεις. Έτσι και εδώ για να δημιουργήσουν θα πρέπει να αποσυναρμολογήσουν την κατασκευή, τον μηχανισμό ή το εκπαιδευτικό εργαλείο που έρχεται στο σχολείο μας. Εμείς θα δουλέψουμε πολύ με τη δημιουργική γραφή και αυτή θα γίνει μετά εγκατάσταση με τη βοήθεια του εικαστικού υπεύθυνου του Project κου Ζάφου Ξαγοράρη, αναπληρωτή καθηγητή της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών.

Σήμερα λοιπόν η κα Μυρτώ Λάβδα (Υπεύθυνη των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Στέγης), η εικαστικός κα Σουλιώτη, ο εικαστικός Ζάφος Ξαγοράρης και η συγγραφέας Δήμητρα Ιωάννου δούλεψαν μαζί με τα παιδιά το θέμα της πόλης και της γειτονιάς. Οι θεματικές των ομάδων που προέκυψαν από καταιγισμό ιδεών ήταν τα κτήρια, τα φυτά, τα οχήματα, οι άνθρωποι και οι ήχοι της γειτονιάς μας. Οι μαθητές σκέφτηκαν και κατέγραψαν τις ιδέες τους, εντόπισαν και σημείωσαν λέξεις και με τις λέξεις αυτές συνθέτουν νέα κείμενα. Η διαδικασία της δημιουργικής γραφής εντυπωσίασε τα παιδιά. Το ίδιο εντυπωσιασμένοι όμως έμεινε και η ομάδα ακούγοντας τις ιδέες των παιδιών και διαβάζοντας τα κείμενά τους. Στη δεύτερη συνάντηση έχουμε σκοπό να βγούμε από την τάξη και να περιηγηθούμε στη γειτονιά. Θα σας κρατάμε ενήμερους.

ζάφος 1 web ζάφος 2 web  ζάφος 3 web

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος