Παρασκευή, 29/03/2024

Ονειρεύονται σαν τον Καραγκιόζη Μαρίνα Στελλάτου web

ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ? ΧΑΡΑΚΤΙΚΗΣ

ΜΑΘΗΤΩΝ & ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ

«Σκιές και Καραγκιόζης project»

Εγκαίνια: Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2017 και ώρα 19:00

στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων «Μελίνα»

(Ηρακλειδών 66 & Θεσσαλονίκης, Θησείο)

Στάση Μετρό Κεραμεικός

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης «Γεώργιος Μπουζιάνης», η Α΄ Διεύθυνση Π.Ε. Αθηνών (Γραφεία Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Πολιτιστικών Θεμάτων) και ο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων σε συνεργασία με το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης παρουσιάζουν την έκθεση Ζωγραφικής ?Χαρακτικής «Σκιές και Καραγκιόζης project» στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων «Μελίνα» (Ηρακλειδών 66 & Θεσσαλονίκης, Θησείο) Στάση Μετρό Κεραμεικός.

Στην έκθεση θα παρουσιαστούν έργα μαθητών/μαθητριών του σχολείου που έχουν θέμα τον Καραγκιόζη και το θέατρο Σκιών. Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου αφού δούλεψαν μικρά projects με τις δασκάλες τους δημιούργησαν ζωγραφικά έργα υπό την επίβλεψη της κας Αθανασίας Σκληρού (στελέχους του εκπαιδευτικού τμήματος του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης) και χαρακτικό έργο με την καθοδήγηση της ζωγράφου - χαράκτριας Θεοδώρας Χανδρινού.

Στην έκθεση ακόμα θα παρουσιαστούν έργα 25 καταξιωμένων εικαστικών και καραγκιοζοπαιχτών που εμπνεύστηκαν από τη θεματική μας. Τα έργα αυτά οι εικαστικοί καλλιτέχνες και οι καραγκιοζοπαίχτες τα παραχωρούν ανιδιοτελώς στην πινακοθήκη του σχολείου μας, για να εμπνέουν τους μικρούς μαθητές μας.

Συμμετέχουν οι εικαστικοί (με αλφαβητική σειρά): Caro- Perdig?n Esperanza, Nuria Gonzalo, Αναστασιάδου Ντίνα, Γιώτσας Γιώργος, Καζάκου Εύη, Καράγιωργα Νίκη, Καράλη Αγγέλα, Κατρακάζου Κωνσταντίνα, Κιπένη-Θαλασσινού Αικατερίνη-Ευμορφία, Κοτσορές Σωκράτης, Κουβάτσου Δέσποινα, Κουγιουμτζής Κωνσταντίνος, Κύρκου Ευδοκία, Κωνσταντίνου Πένυ, Λαός Σταύρος, Μπάρα Αγγελική, Μπλούκου Βασιλική, Παπανικολάου Ελένη, Πάστρα Μαρία, Ρόρρης Γιώργος, Σταύρου Σοφία, Στελλάτου Μαρίνα, Χανδρινού Θεοδώρα, Χαρίδημος Σωτήριος, Χρήστου Σπύρος.

Γενική οργάνωση ? Συντονισμός: Νίκος Ευσταθίου, Διευθυντής 5ου Δ.Σ. Δάφνης ?Γεώργιος Μπουζιάνης?

Επιμελήτρια έκθεσης: Λουίζα Καραπιδάκη Ιστορικός Τέχνης, Μουσειολόγος

Διάρκεια Έκθεσης: 17 Ιανουαρίου έως 29 Ιανουαρίου 2017

Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα κλειστά, Τρίτη έως Σάββατο 10:00-20:00, Κυριακή 10:00-14:00

Δείτε την πρόσκληση εδώ