Τετάρτη, 17/04/2024

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της ομαδικής έκθεσης ζωγραφικής μαθητών/τριών και εικαστικών - καλλιτεχνών “Κραυγές Βοήθειας” στο Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα του Δήμου Αθηναίων την Πέμπτη 4 Μαίου 2023.

Η εκδήλωση σήμανε και την έναρξη της έκθεσης που διοργανώνεται από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης «Γεώργιος Μπουζιάνης», την Α΄ Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθηνών και το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης σε συνεργασία με τον Οργανισμό Πολιτισμού Αθλητισμού του Δήμου Δάφνης-Υμηττού, τον Δήμο Δάφνης Υμηττού και την υποστήριξη του Οργανισμού Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων.

Οι  μικροί μαθητές/τριες του σχολείου με τη συνοδεία του μουσικού κου Δημήτρη Κονταξή τραγούδησαν 3 τραγούδια της Μικράς Ασίας συνδέοντας την προσφυγιά του σήμερα με το χθες και συγκινώντας το κοινό.

Ο Διευθυντής του σχολείου Δρ. Νικόλαος Ευσταθίου μίλησε για τον θεσμό των εικαστικών δράσεων που διοργανώνει το σχολείο και αναφέρθηκε στη φετινή θεματική τονίζοντας ότι σκοπός ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές και να δράσουν για τους ανθρώπους που έχουν αποκλειστεί και ζητούν βοήθεια.

Στα εγκαίνια χαιρέτισαν ο Αναστάσιος Μπινίσκος, δήμαρχος Δάφνης Υμηττού, ο Γιώργος Δαουλάρης, επικεφαλής της δημοτικής παράταξης Δάφνη Υμηττός  Πόλη Φωτεινή, ο Γιάννης Μίχας, ζωγράφος και πρώην Νομάρχης Πειραιά, η Μαρία Δημοπούλου εκπρόσωπος της Α΄Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαιδευσης Αθηνών, η Γεωργία Πολυζώη, Σύμβουλος Εκπαίδευσης της Α΄ Διεύθυνσης Π.Ε. Αθηνών και η Πρόεδρος του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης και επιμελήτρια κα Λουίζα Καραπιδάκη, η οποία συνέδεσε τη φετινή έκθεση με μια προηγούμενη με τον ίδιο τίτλο που είχε διοργανωθεί από το Κέντρο Αναπτυξιακών Μελετών Πρίσμα και την Ελληνοαμερικανική Ένωση σε γκαλερί της συμμετέχοντας καταξιωμένοι καλλιτέχνες.

Παρευρέθησαν ακόμη ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Δάφνης Υμηττού κος Χρήστος Λιακόπουλος, η κα Πόπη Κύρδη, υπεύθυνη πολιτιστικών θεμάτων της Α΄ Διεύθυνσης Π.Ε. Αθηνών, διευθυντές και διευθύντριες σχολείων της Δάφνης, του Υμηττού και της Αθήνας, εκπαιδευτικοί, γονείς και παιδιά, εικαστικοί  και φιλότεχνοι, άνθρωποι ευαίσθητοι και υποψιασμένοι.

Την προηγούμενη ημέρα και κατά την ολοκλήρωση του στησίματος την έκθεση επισκέφτηκε και ο Δήμαρχος Αθηναίων κος Κώστας Μπακογιάννης.

Οι παρευρισκόμενοι θαύμασαν τα έργα των παιδιών που δημιουργήθηκαν με την καθοδήγηση της μουσειοπαιδαγωγού κας Αθανασίας Σκληρού με θέμα τους ανθρώπους που ζουν στο περιθώριο λόγω κάποιας συνθήκης (ακραία φτώχεια - άστεγοι, πόλεμος και προσφυγιά, αρρώστια ή ατύχημα, αναπτυξιακή διαταραχή όπως αυτισμός, ψυχιατρικά νοσήματα, νοητική έκπτωση από νευροεκφυλιστικά νοσήματα όπως άνοια, Alzheimer) ή βιώνουν κάποια φοβία ή κατάθλιψη καθώς και την επανένταξη τους στην κοινωνία και την ασφαλή συνύπαρξή τους ή την αξιοπρεπή διαβίωσή τους σε κοινωνικές προνοιακές δομές.

Εντυπωσιάστηκαν από τα 46 έργα 42 καλλιτεχνών με την ίδια θεματική που τα δώρισαν μετά στην πινακοθήκη του σχολείου.

Διάβασαν το υλικό που έχει δοθεί στο σχολείο από την Φούλη Παπαγεωργίου, διευθύντρια του Κέντρου Αναπτυξιακών Μελετών Πρίσμα με 22 μαρτυρίες ανθρώπων που έχουν βιώσει το περιθώριο και τον κοινωνικό αποκλεισμό και ήταν οι πρώτες πηγές που μελέτησαν οι μαθητές/τριες  με τις δασκάλες τους στο σχολείο.

Η έκθεση θα  είναι ανοιχτή έως και 16 Μαίου 2023 και υπόσχεται να σας εκπλήξει. Δίδεται δωρεάν έντυπος κατάλογος.

Προγραμματίζεται παράλληλη δράση εντός του χώρου με το Χαμόγελο του Παιδιού, η οποία θα ανακοινωθεί σύντομα στην ιστοσελίδα 5ου Δημοτικού Σχολείου Δάφνης “Γεώργιος Μπουζιάνης”

Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα κλειστά, Τρίτη έως Παρασκευή 11:00-19:00, Σάββατο και Κυριακή 10:00 – 15:00

DR5A4712 DR5A4775 DR5A4771 DR5A4792  DR5A4885 DR5A4896 FB IMG 1683299208764

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος