Πέμπτη, 25/04/2024

Με την υπ’ αριθμ. Φ.7/ΦΜ/98404/Δ1/4-8-2022 (ΦΕΚ 4215 τ. Β’ 10-8-2022) Απόφαση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, το σχολείο μας θα εφαρμόσει πιλοτικά, κατά το σχολικό έτος 2022-23 το νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου μέχρι τις 5:30 μ.μ. (αντί 4 μ.μ. που ίσχυε μέχρι σήμερα).

Ο στόχος του διευρυμένου παιδαγωγικού προγράμματος είναι διττός:

Αφ’ ενός, η ποιοτική αναβάθμιση της εκπαίδευσης για τα παιδιά

Αφ’ ετέρου, η υποστήριξη της οικογένειας, με:

- προσέγγιση του σχολικού με το εργασιακό ωράριο των γονέων,

- περισσότερο ελεύθερο, δημιουργικό χρόνο στο σπίτι, εφόσον η μελέτη θα ολοκληρώνεται στο σχολείο.

Σύμφωνα με την παραπάνω Απόφαση, στο Ολοήμερο πρόγραμμα εντάσσεται 3η Ζώνη, «Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι», για συνεχόμενο δίωρο καθημερινά (16:00 – 17:30), με ενδιάμεσο ολιγόλεπτο διάλειμμα, στο πλαίσιο λειτουργίας των οποίων θα προσφέρονται δημιουργική απασχόληση, ελεύθερη έκφραση και ψυχαγωγία.

Τους Σχολικούς Μαθητικούς Ομίλους μπορούν, να παρακολουθήσουν όλοι οι μαθητές/τριες του σχολείου που έχουν ήδη αιτηθεί ή θα αιτηθούν την εγγραφή τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα για το σχολικό έτος 2022-2023, εφόσον το επιθυμούν και κατόπιν σχετικής αίτησης των γονέων/κηδεμόνων τους.

Παρακαλείσθε οι γονείς που επιθυμούν να δηλώσουν τη συμμετοχή του παιδιού τους μέχρι τις 17.30 να το κάνουν συμπληρώνοντας την συνημμένη αίτηση μέχρι 7 Σεπτεμβρίου 2022 και να την στείλουν με email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">ή να επικοινωνήσουν στο 2109027582 με τον Διευθυντή του σχολείου.

ΑΙΤΗΣΗ - ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ