Παρασκευή, 19/04/2024

Οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης με τους/τις εκπαιδευτικούς τους Ηλία Μπόικο, Ακριβή Φατούρου και Ρένια Νικολουζάκη επισκέφτηκαν τον λόφο Φιλοπάππου σε μια εκπαιδευτική επίσκεψη. Τα ίδια τα παιδιά αποφάσισαν να γράψουν ένα άρθρο για την ιστοσελίδα για να πουν πώς τα πέρασαν.

Βόλτα στον λόφο Φιλοπάππου

Την Τρίτη 24/5/2022 τα παιδιά του Β1 και Β2 του 5ου Δημοτικού Σχολείου Δάφνης "Γεώργιος Μπουζιάνης" πήγανε εκδρομή με πούλμαν στον λόφο Φιλοπάππου, ο οποίος βρίσκεται απέναντι από την Ακρόπολη.

Αρχικά, τα παιδιά έφαγαν το κολατσιό τους για να πάρουν δυνάμεις. Έπειτα ξεκίνησαν να παίζουν το παιχνίδι του χαμένου θησαυρού. Ξεκίνησαν να βρίσκουν κρυμμένα χαρτάκια με στοιχεία και να λύνουν γρίφους. Οι συντονιστές του προγράμματος έδειχναν κάρτες με διάφορα πουλιά όπως για παράδειγμα περιστέρια ή καρακάξες κ.ά. και έδιναν στα παιδιά πληροφορίες για αυτά.

Στη συνέχεια μίλησαν για το ρετσίνι και τη χρησιμότητά του για την παρασκευή ποτών, φαρμάκων και καλλυντικών.

Πριν την επιβίβαση στο πούλμαν για την επιστροφή τα παιδιά ξεκουράστηκαν και έπαιξαν ελεύθερα ομαδικά παιχνίδια στον χώρο. Η επίσκεψη αυτή ήταν μια ευκαιρία για τους/τις μαθητές/τριες να έρθουν σε επαφή με τη φύση και τα αγαθά της και να μάθουν για αυτά. Η φύση ήταν ο θησαυρός που έψαχναν και τον απόλαυσαν.

Στο τέλος, τα παιδιά γύρισαν χαρούμενα και ικανοποιημένα στο σχολείο.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 31 επισκέπτες και κανένα μέλος

2062